Közös beszélgetés a Living Lab céljáról, jelenlegi helyzetéről és jövőképéről

2024. december 14., szombat

A Kislépték Egyesület, a Pannon Helyi Termék Klaszter és a „Helyben vagyunk” védjegy ez év november 21-én, egy közös beszélgetésre hívta meg mindazon szervezeteket, magánszemélyeket, akik valamilyen módon kapcsolódnak a rövid élelmiszer ellátási lánchoz (továbbiakban REL). A Living Lab (élő laboratórium) a nemzetközi Eu4Advice védőszárnyai alatt jött létre, egy pilot évet előirányozva, a magyar sajátosságokra fókuszálva, de a nemzetközi tapasztalatokba integrálva, az itt felszínre hozott sajátosságokat.

A rendezvényen közel 30 fő vett részt. Külön pozitív hozadéka az együtt gondolkodásnak, hogy a résztvevők teljesen eltérő közegből érkeztek. A teljesség igénye nélkül, a jelenlévők képviseltek önkormányzatokat, Leader szervezeteket, Rel mentori gyakorlatot, egyetemet, zöldségkosár kezdeményezést, a hatóság részéről képviseltette magát a Nemzeti Agrár Kamara de volt résztvevő a Herman Ottó intézet részéről is.

A találkozó elején Kujáni Katalin és Kovács István köszöntötte a megjelenteket, ezután feltárta a Living Lab célját, valamint vázolták a jelenlegi helyzetet és a jövőképet.

Célként határozták meg, hogy a REL szervezők egy hálózat részei legyenek, hiszen ők érik el a kisebb gazdákat a legeldugottabb térségekben is. Nekik kell a helyszínen a kérdésekre válaszolni, így jó, ha minden területen rendelkeznek információval, tudással.

Feltárták, hogy 3 fő területe van az ő kiválasztásuknak: ezt tudás, készség és képesség csoportokba gyűjtötték össze.

Mivel Magyarországon a termelők száma egyre fogyatkozik, a tanácsadók feladatához tartozik még, a fiatal generáció meggyőzése és kreatív gondolkodásra késztetése, valamint a jó példák bemutatása annak érdekében, hogy hogyan lehet az agráriumból tisztességesen megélni.

A REL szervezők képzési anyaga is terítékre került, aminek tartalmaznia kell:

– alternatív mezőgazdasági rendszerek ismerete

– „Soft skills” problémamegoldás, kritikus gondolkodás

– digitalizációs alapismeretek, adatkezelés

– marketing és fogyasztói magatartás, 4 P,

– élelmiszer előállítás technológiájának ismerete alapszinten

– frisstermék csomagolása és címkézése

– innovatív megoldások

Ma Magyarországon a 105 Leader Egyesületből, csak 13 foglalkozik helyi termék előállítással is. Egyre nagyobb az igény és a fókusz ezekre a termékekre és az élményszerű tudásátadásra, ami vidéken van. A Living Lab fő kihívása az, hogy a gazdálkodók hozzáférjenek a naprakész információkhoz, a jól képzett REL szervezőkön keresztül. Jó volt látni, hogy ahány nézőpont annyi vélemény, de közös a cél!