A Kislépték Egyesület, partnerségben a Mecsek-Völgység-Hegyhát Egyesülettel, az ASHOKA Ökoszisztéma programjának részeként egy olyan kísérlet megvalósításába kezd a méz piacrajutásának elősegítésére, ami a mézzel bármilyen formában foglalkozók számára izgalmas lesz. Dr. Kovács Dezső c. egyetemi tanár a projekt ötletgazdája és kezdeményezője. E projekt előzménye Baranyában a Mecseki Mézes Körút volt, mely a helyi méhészeket és a közvetlen méz értékestést próbálta helyzetbe hozni. www.mecsekimezeskorut.hu
A bor kóstolásának és értékelésének gyakorlatához hasonlóan megkeressük a különféle fajtamézek íz és aroma anyagait leíró szókészletet, valamint létrehozunk egy olyan értékelőlapot, amit a méz ízbogozásakor tudnak majd használni a méz-sommelierek.
A továbbiakban az elkészült szakmai anyagot leteszteljük majd egy terepi program keretében, ugyanis elvisszük azokhoz a méhészetekhez, ahol a tevékenységüket szeretnék mézkóstoló programmal kiegészíteni.
Végül pedig már élesben, a méhészek, agroturisztikai szolgáltatók fogják megvalósítani a mézkóstolót igazi közönség előtt.
A projekt megvalósításának első lépéseként 2021. december 7-én Pécsett tartjuk első Ízbogozó szakmai eseményünket a Palatinus Grand Hotel Bartók termében, ahol szakemberek és sommelierek segítségével állítjuk össze a mézkóstoláshoz megfelelő szakmai anyagot.
A program zártkörű, meghívott szakemberek részvételével valósul meg, azonban sajtónyilvános esemény, tehát a sajtó képviselőinek részvételére is számítunk.
A programmal, a projekt kapcsán megvalósuló szakmai anyagokkal és az előrehaladással folyamatosan jelentkezünk.
A projekt részben az ASHOKA Ökoszisztéma programjának támogatásával valósul meg, melynek egyik célja, hogy teret adjon hazai szereplőknek az ismerkedésre, együtt gondolkodásra és hosszútávú együttműködések kialakítására a hazai agro-ökoszisztémán belül.
A méhek védelme ma globálisan és helyben is megoldandó ügy. Ebben tud segíteni a természetközeli, kisléptékű gazdálkodás is. Így a kis méztermelő gazdák segítése egyben környezetei, és társadalmi pozitív hatást is kiválthat (közjó).
Programunk későbbiekben segítheti a kistermelő méhészek több lábon állását, a diverzifikációt, ezen belül új szolgáltatások, turizmus, élményprogramok kialakítását.