FOSTER 4. hírlevél

2024. augusztus 5., hétfő

FOSTER

A FOSTER egy a Horizon Europe által finanszírozott ambiciózus projekt, amely az élelmezési rendszerekkel kapcsolatos képességeket, tudást és új irányítási mechanizmusokat épít ki a szakemberek, a lakosság és a politikai döntéshozók számára. A FOSTER betekintést nyújt abba, hogyan lehet a tudás- és innovációs rendszereket átalakítani, jobban irányítani és felkészíteni Európát az élelmiszerrendszerének átalakítására, hogy képes legyen kezelni az egészséges és fenntartható táplálkozással kapcsolatos új kihívásokat.

Kedves Olvasó, szeretnénk, ha örömmel fogadná a 4. számú hírlevelünket, és hasznos információkat kapna a közelmúltban végzett és a közeljövőben esedékes munkáinkról!
További friss hírekért kövessen minket a közösségi médiában.

FOSTER platform

Horizon Scanning tevékenységek

Szeretnénk megosztani Önökkel a projekt tagjai által végzett Horizon Scanning tevékenységekből származó ismereteket és eredményeket. A Horizon Scanning főként a FOSTER csapat és a CDI-k közös erőfeszítése volt, amely 2023-ban kezdődött és 2024 februárjában fejeződött be. A Foresight4Foodtól átvett keretkoncepciót (lásd az 1. ábrát) használtuk, és azt a megállapításainknak és forrásainknak megfelelően kiigazítottuk. Ezután rákerestünk a folyamatban lévő vagy várható fejleményekre – tudományos forrásokban és más előretekintő tanulmányokban. Ezután megkértük a CDI-ket, hogy válasszák ki, milyen ismeretek lehetnek számukra érdekesek és hasznosak (rövid szavazás formájában), és arra is megkértük őket, hogy a tudásigényüknek megfelelően egészítsék ki és fogalmazzák át. Az eredményeket a FOSTER következő fázisában a CDI-kkel való együttműködésre és egy olyan folyamatra használjuk fel, amelynek során egy potenciális „új CDI” témáját keressük. Néhány téma már elérhető a honlapon, és az ikonokra kattintva kipróbálhatják őket.

Élelmiszer-rendszeri kontextus forgatókönyvek

A FOSTER Context Scenario Process 2023-ban kezdődött. A kontextus alatt az élelmiszerrendszerek környezetét értjük. Más forgatókönyv-folyamatok és a Horizon Scanning eredményei alapján a CDI-kkel és más konzorciumi tagokkal tartott workshopon megvitattuk a jövőbeli élelmiszerrendszereket keretbe foglaló tényezőket. Meghatároztuk a kulcsfontosságú tényezőket, feltételezéseket fogalmaztunk meg azok lehetséges jövőbeli alakulásáról, és forgatókönyv-frissítést végeztünk, hogy a különböző feltételezéseket 2040-re vagy 2040-ig terjedő forgatókönyvekké alakítsuk. A sorozat negyedik workshopja az első 4 nyers forgatókönyv megvitatásáról és finomhangolásáról szólt. Kiderült, hogy további két forgatókönyvre van szükségünk. Az így kapott hat forgatókönyv a következő:- A kereskedelmi szövetségek és a puha szabályozás elősegítik a fenntarthatóságot;- A sokkhatások egyesítik Európát egy közös, növekedés utáni jövőben;
– Nincs kollektív felelősség;
– Az EU autokratái, a nacionalizmus és a gazdasági zűrzavar felé;
– Lassú elmozdulás egy fenntartható EU felé egy széttöredezett világban;
– Zöld helyi és regionális ökoszisztémák, amelyek a természetet a legfontosabb szolgáltatások teljesítése érdekében kezelik.

Nyári iskola 2024 – „Előrejelzések és forgatókönyvek az élelmezési rendszer átalakítására”

A FOSTER 2. nyári egyetemét 2024. május 22. – május 24. között rendezték meg Barcelonában! A 3 napos találkozót az Oxfordi Egyetem és a Fraunhofer Institute for Systems and Innovation Research szervezte tudományos partnerek és CDI-k részvételével. Az idei nyári iskola célkitűzései a következők voltak:
– Az élelmezési rendszerekben való gondolkodás és az előrelátó megközelítések felelevenítése;
– Az élelmezési rendszerek jövőkutatási módszereinek vizsgálata;
– az élelmezési rendszerekre vonatkozó módszerek alkalmazása a CDI-k tevékenységeiben;
– A CDI-k tevékenységeivel és cselekvési terveivel kapcsolatos jövőkutatási módszerek átgondolása.
Az esemény három napja alatt a résztvevők bővíthették ismereteiket az előrelátó gondolkodásról, alkalmazhattak néhány eszközt a gyakorlatban, és reflektálhattak az e napok alatt végzett munkára.

Hasznos eszközöket vittünk a CDI-k asztalára, hogy a gyakorlatban tesztelhessük a rendszergondolkodás és az előrelátás módszereit. Az úgynevezett „ scaffolding” megközelítés magában foglalta az ún:
– Mentális időutazás: Személyes utazás egy jövőbeli forgatókönyvbe vagy egyetlen helyzetbe, hogy körülnézzünk;
– Tetralemma: Ez az eszköz hasznos a jövőre vonatkozó különböző feltételezésekről vagy utakról való gondolkodásnál. A lépések a következők: gondolkodás: A) AZ EGYETLEN, általánosan feltételezett jövő, a mainstream, domináns feltételezés, B) A MÁSIK ellentétes, deviáns feltételezés, C) KETTŐ, egy kombináció, egy jövő az első feltételezések között, D) NEM EGYIK sem … NEM, egy zavaró vagy forradalmi feltételezés, és E) VILÁGOS, egy teljesen új és zavaró helyzet (talán az eredeti kérdés lényegtelenné válik);
– Gazdag képek a jelenlegi rendszerről: Ezek képi leírások arról, hogy a szereplők jelenleg hogyan látják az élelmezési rendszerüket és annak problémáit.
– Átalakulási állítások: egy hipotetikus jövőbeli helyzet (itt egy CDI) megfogalmazása, amely egy kívánatos helyzet és egy időkeret, jelen időben megfogalmazva. Ez magában foglalja a következőket: Mit tegyen: beavatkozás, Mikorra: időpont, Hogyan: módszer, Miért: a projektcél elérése érdekében, és végül egy világos, kevesebb mint 20 szavas nyilatkozatot tartalmaz;

– BATWOVE: a lépések és kérdések sorozata, amelyeket figyelembe kell venni a kívánt jövő/átalakulási nyilatkozat (itt egy CDI) átgondolásakor. A következő elemeket kell elemezni: Kik a javasolt átalakulás kedvezményezettjei, kik a szereplők, mi az átalakulás mögöttes világnézete, kik az átalakulás tulajdonosai, kik az átalakulás áldozatai, és milyen környezeti korlátokkal találkozhat az átalakulás?
– Szcenáriók használata: A FOSTER-ben egy forgatókönyv-építési folyamatot végeztünk, hogy az Európai Unió perspektívájából kiindulva kontextusforgatókönyveket hozzunk létre és fogalmazzunk meg a világról vagy az élelmiszer-rendszereket körülvevő környezetről. A forgatókönyveket még egyszer bemutattuk, és minden egyes CDI-nek saját magát, saját jövőjét és saját átalakulási nyilatkozatát kellett elhelyeznie ezekben a különböző forgatókönyvekben (a műhely során csak két különböző forgatókönyvre volt időnk);
– Visszafelé tervezés: Egy táblázatban a CDI-k a jövőből indultak ki az átalakulási kijelentéssel és annak időhorizontjával. Ezután minden CDI szisztematikusan visszament a jelenbe, leírva az egyes korábbi lépések vagy mérföldkövek eléréséhez szükséges intézkedéseket és feltételeket. Ez a módszer az elérendő céltól visszafelé történő gondolkodást gyakorolja, és később a tervezési lépésekre is kiterjeszthető.

Az idei nyári iskoláról bővebben itt olvashat.

Forrás: https://fosterfoodsystem.eu/newsletter/4/